Vos daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų žino, kas yra smegenų aneurizma

55 proc. Lietuvos gyventojų žino apie tylią, tačiau mirtinai pavojingą ligą – galvos smegenų aneurizmą. Tokią statistiką atskleidė VšĮ „Smegenų aneurizmos fondas“ užsakymu rinkos tyrimų bendrovės „Spinter Research“ 2023 m. birželio mėnesį atliktos reprezentatyvios gyventojų apklausos duomenys.

„Šie rezultatai iš vienos pusės ir džiugina, ir liūdina. Džiugu, kad palyginus su 2020 m., kada pirmąkart vertinome Lietuvos visuomenės informuotumą apie šią ligą, supratimas apie smegenų aneurizmos keliamus pavojus žymiai išaugo. Tuo metu tik 40 proc. gyventojų žinojo apie šią ligą, taigi vos per kelis metus nuoseklios komunikacijos dėka smegenų aneurizmos žinomumą užauginome įspūdingais 15 procentinių punktų,“ – sako VšĮ „Smegenų aneurizmos fondas“ vadovė Arūnė Simanavičienė.

Vis dėlto, ji atkreipia dėmesį, kad 55 proc. ligos žinomumo nėra pakankama riba. Smegenų aneurizmą Lietuvoje turi 1 iš 20 žmonių ir jos dažniausiai nepasireiškia jokiais simptomais. Tačiau staiga plyšusios jos gali sukelti labai liūdnas pasekmes: dauguma tokių plyšimo atvejų pasibaigia mirtimi arba neįgalumu. Taigi didesnis visuomenės informuotumas gali padėti rizikos grupėje esantiems žmonėms greičiau aptikti smegenų aneurizmas ir imtis tinkamų gydymo metodų.

Apklausos metu taip pat buvo vertinta ir tai, kiek žinantys apie smegenų aneurizmas supranta apie jų grėsmes, diagnostinius metodus ir gydymo būdus.

Remiantis apklausos duomenimis, iš žinančių apie smegenų aneurizmas, 57 proc. supranta, kad jos pavojingos dėl dviejų dalykų: jau minėto simptomų nebuvimo ir didelės rizikos numirti, jei aneurizma plyšta.

Deja, tačiau didelė dalis gyventojų nežino, kaip šios smegenų aneurizmos gali būti aptinkamos. Mažiau nei pusė (45 proc.) iš žinančių apie smegenų aneurizmas žino, kad jos diagnozuojamos atlikus magnetinio rezonanso tyrimą.

Dar liūdnesnė situacija kalbant apie smegenų aneurizmos gydymo būdus. 2 iš 5 žinančių apie smegenų aneurizmas nežino, kaip jos gydomos, arba klaidingai įsivaizduoja jų gydymo metodus, pvz., teigia, kad jos gydomos medikamentais.

Nors smegenų aneurizmomis serga 5 proc. gyventojų, remiantis apklausos duomenimis, tik 1 proc. visų Lietuvos gyventojų reguliariai tikrinasi dėl jos.

Reprezentatyvi „Spinter Research“ Lietuvos gyventojų apklausa buvo atlikta 2023 m. birželio mėnesį. Jos metu visoje Lietuvoje apklausta 1012 18–75 metų amžiaus gyventojų. Apklausa atlikta taikant kombinuotą telefoninės ir interneto apklausos metodą.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy