Jei smegenų aneurizma plyšo

Tai, kad smegenų aneurizma plyšo ir kraujas iš jos išsiliejo į smegenis, galima pajusti iškart.

Pagrindiniai plyšusios smegenų aneurizmos simptomai:

  • Staigus ir labai stiprus galvos skausmo priepuolis, nepraeinantis nuo jokių vaistų (dažnai apibūdinamas kaip pats stipriausias galvos skausmas gyvenime);
  • Pykinimas;
  • Vėmimas;
  • Kaklo rigidiškumas (sustingimas);
  • Padidėjęs jautrumas šviesai;
  • Aptemimas ar dvejinimasis akyse;
  • Sąmonės praradimas;
  • Traukuliai;
  • Bendras silpnumas, galūnių tirpimas.

Reaguokite nedelsdami!

Jei jums ar jūsų artimajam plyšo aneurizma, turite kuo greičiau vykti į ligoninę, skubios pagalbos skyrių.

Ten jums bus atlikta kompiuterinė smegenų tomografija, kuris padės identifikuoti kraujavimą smegenyse. Tam, kad būtų aptikta aneurizma, papildomai bus atliktas kompiuterinės tomografijos angiografijos tyrimas.

Aptikus aneurizmą nedelsiant turi būti parinktas gydymo būdas, padėsiantis aneurizmą atjungti nuo kraujo sistemos ir užkirsti kelią pakartotiniam plyšimui. Skubiai nesiėmus veiksmų smegenų aneurizma gali dar kartą plyšti. Pakartotinio tos pačios aneurizmos plyšimo rizika per artimiausias 14 dienų yra maždaug 35 proc. Iki 14 proc. visų plyšimo atvejų įvyksta per pirmąsias 24 valandas. Didžiausia rizika, kad aneurizma pakartotinai plyš, yra praėjus 12 valandų po pirmojo plyšimo: per pirmąsias 6 valandas įvyksta apie pusė visų pakartotinio plyšimo atvejų, per pirmąsias tris – apie trečdalis

Be to, net ir sustabdžius kraujavimą, į smegenis jau spėjęs išsilieti kraujas gali turėti neigiamų padarinių sveikatai. Dėl per smegenų aneurizmos plyšimą išsiliejusio kraujo irimo produktų po maždaug 5-14 dienų gali pradėti siaurėti galvos smegenų arterijos (prasidėti smegenų arterijų vazospazmas). Tuomet smegenys nepakankamai aprūpinamos deguonimi ir gali išsivystyti arterinis išeminis insultas.

02-01

Jums turi būti pristatyti visi galimi gydymo būdai

Plyšusių aneurizmų gydymas yra dvejopas:

  • Klipsavimas – atvira operacija, atliekama gydytojo neurochirurgo. Jos metu kaukolėje išpjaunama anga ir kiek atitraukus smegenis ant aneurizmos dedamas nedidelis klipsas, kuris uždaro kraujo tekėjimą į ją;
  • Embolizacija – minimaliai invazyvi operacija, atliekama gydytojo intervencinio radiologo. Jos metu per šlaunies arteriją kirkšnies srityje įvedami specialūs kateteriai, kurie keliauja per aortą ir kaklo arterijas iki smegenyse esančios aneurizmos. Tada per juos į aneurizmą yra įvedama speciali  platininė embolizacinė spiralė. Šių spiralių vedama tol, kol yra užpildomas visas smegenų aneurizmos maišas ir taip ji yra pilnai uždaroma.

Jei jums plyšo aneurizma, esamą situaciją ir tinkamiausią gydymo būdą parinkti galima tik pasikonsultavus su abiejų sričių specialistais: gydytoju neurochirurgu ir gydytoju intervenciniu radiologu.

Jei nežinote, ar turite smegenų aneurizmą

Sužinokite, ar nepriklausote rizikos grupei ir jums nereikia atlikti diagnostinių sveikatos  tyrimų.

Plačiau

Jei jums aptikta smegenų aneurizma

Sužinokite kaip elgtis, jei tyrimo metu paaiškėjo, kad jūsų smegenyse yra aneurizma.

Plačiau

Jei nežinote, ar turite smegenų aneurizmą

Sužinokite, ar nepriklausote rizikos grupei ir jums nereikia atlikti diagnostinių sveikatos  tyrimų.

Plačiau

Jei jums aptikta smegenų aneurizma

Sužinokite kaip elgtis, jei tyrimo metu paaiškėjo, kad jūsų smegenyse yra aneurizma.

Plačiau

Turite šią riziką ir norite pasikonsultuoti?

Jei turi klausimų dėl smegenų aneurizmos ar norite užsiregistruoti konsultacijai, parašykite mums užklausos formoje apie savo situaciją ir rūpimą klausimą.

Susisiekti
04-01