Smegenų aneurizmos gydymas

04-01

Smegenų aneurizmos klipsavimas

Tai – atvira operacija, kurią, pritaikius bendrą nejautrą, atlieka gydytojas neurochirurgas. Šios operacijos metu kaukolėje išpjaunama anga ir kiek atitraukus smegenis ant aneurizmos dedamas nedidelis klipsas, kuris uždaro kraujo tekėjimą į ją. Taip smegenų aneurizma yra atjungiama nuo kraujotakos. Šis iš titano pagamintas klipsas ant aneurizmos lieka visam laikui.

Smegenų aneurizmos embolizacija

Smegenų aneurizmos embolizacija yra minimaliai invazyvi operacija. Ją atlieka gydytojas intervencinis radiologas pritaikęs bendrąją nejautrą.

Embolizacijos metu naudojamas rentgeno aparatas angiografas ir kontrastinė medžiaga rentgeno spinduliams, dar vadinama kontrastu. Taip gydytojas intervencinis radiologas mato, kas vyksta kraujagyslėse.

Operacijos metu į bendrąją šlaunies arteriją kirkšnies srityje įduriama adata ir įvedama speciali viela – taip patenkama į kraujagyslės vidų. Tuomet į kraujagyslę įvedamas kateteris – iš specialaus lankstaus plastiko pagamintas vamzdelis. Kateteris per aortą, stambiausią organizmo arteriją, vedamas iki kaklo arterijos. Per kateterį leidžiama kontrastinė medžiaga ir rentgeno aparate stebima aneurizma. Kai ji jau aiškiai matoma, per kateterį išvedamas labai plonas mikrokateteris, kuris nuvedamas tiesiai į aneurizmos maišo vidų.

Per jį į aneurizmos maišą vedamos platininės embolizacinės spiralės (angl. coil). Jos būna prijungtos prie specialios vielos, kuri jas padeda nukreipti ir stumti bei taip pilnai spiralėmis užpildyti visą aneurizmos maišą – tuomet smegenų aneurizma yra embolizuota ir pilnai uždaryta.

Tam tikrais atvejais smegenų aneurizma turi labai platų kaklą ir spiralės negali išsilaikyti aneurizmos maiše. Tokiais atvejais specialus smegenų kraujagyslėms skirtas balionas išplečiamas kraujagyslėje ties aneurizmos kaklu tam, kad spiralės laikytųsi maiše. Jas suvedus balionas sutraukiamas.

Taip pat plataus kaklo ar neįprastos formos aneurizmoms gali būti reikalingas cerebrinis stentas – mažas metalinis arterijos formos tinklelis, kuris padeda įvesti spirales į maišą ir jas tame maiše laiko. Šis stentas įvedamas per mikrokateterį ir implantuojamas arterijoje uždengiant aneurizmos kaklą. Cerebrinis stentas visam laikui lieka arterijoje.

Embolizuojant plataus kaklo, dideles, neįprastos formos, sudėtingoje vietoje esančias aneurizmas, kurios neretai jau ir sukelia tam tikrus simptomus žmogui bei pasižymi didele rizika plyšti, naudojamas stentas – srovės nukreipėjas (angl. flow diverter). Tai yra labai tankiai iš plonų vijų supintas vamzdelis. Jis implantuojamas arterijos viduje perdengiant aneurizmos kaklą. Tuomet per stentą kraujas nebegali patekti į aneurizmą (arba patenka tik iš dalies) ir yra nukreipiamas stento vidumi pagrindine arterija tolyn. Kai aneurizmoje nebevyksta kraujotaka, joje laikui bėgant susidaro krešulys, aneurizma susitraukia arba visai išnyksta.

Šis embolizacijos metodas gali būti pritaikytas ir tada, kai kiti gydymo būdai kelia pernelyg didelę riziką arba negali būti taikomi išvis.

Kurį smegenų aneurizmos gydymo būdą rinktis?

Plyšusių aneurizmų gydymas

Remiantis tyrimais*, analizuojančiais plyšusių aneurizmų gydymo rezultatus, endovaskulinis gydymas pasižymi mažesne paciento neįgalumo rizika tiek trumpuoju (vienerių metų), tiek ilguoju (penkerių metų) laikotarpiu po aneurizmos plyšimo. Tyrimų metu nustatyta, kad santykinė mirties ar neįgalumo rizika po endovaskulinio gydymo yra 23,5 proc. mažesnė nei po chirurginės operacijos. Bendra rizika vienerių metų laikotarpiu, tyrimų duomenimis, sumažėja 7,4 procento.

*International Subarachnoid Aneurysm Trial (ISAT) of neurosurgical clipping versus endovascular coiling in 2143 patients with ruptured intracranial aneurysms: a randomised trial; Lancet, 2002

Neplyšusių aneurizmų gydymas

Nors nėra atlikta apibendrinančių tyrimų, tačiau retrospektyvių analizių metu pastebėta tendencija, kad endovaskulinis gydymas susijęs su mažesne neigiamų padarinių rizika, trumpesniu hospitalizavimo ir reabilitacijos laikotarpiu nei chirurginės operacijos.

Endovaskulinis gydymas ar klipsavimas?

Kiekvienas smegenų aneurizmos atvejis turi būti vertinamas individualiai. Sprendimą, kuris gydymo metodas yra pats tinkamiausias, turi priimti pats žmogus. Tam, kad galėtų tai padaryti tinkamai, asmuo turi gauti informaciją iš dviejų specialistų: gydytojo intervencinio radiologo ir gydytojo neurochirurgo.

Tai, kuris būdas – aneurizmos embolizacija ar aneurizmos klipsavimas – tinkamesnis, reikia spręsti tik įvertinus žmogaus būklę, amžių, aneurizmos formą, dydį, vietą smegenyse, pasireiškiančius simptomus, kitas ligas ir anksčiau atliktas operacijas. Taip pat gydymo būdo parinkimui gali turėti gydymo įstaigos tradicijos ir įgyta patirtis puoselėjant vieną ar kitą gydymo būdą. Įvertinus gydymo rizika parengiamos prognozės ir pasiūloma tinkama, bendrai su pacientu sutarta gydymo taktika.

Jei savo gydymo įstaigoje negavote visos informacijos apie abu galimus gydymo būdus, siūlome kreiptis į mus.

02-01

Gydytojas

Audrius Širvinskas – gydytojas radiologas, Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas. 2004 m. baigė Kauno medicinos universitetą, medicinos fakultetą. Intervencinės radiologijos srityje dirba daugiau nei 14 metų, stažavosi Prancūzijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Olandijoje, Čekijoje, Suomijoje.

Pagrindinė gydytojo domėjimosi sritis – intervencinė neuroradiologija ir galvos smegenų kraujagyslių ligos. Audrius Širvinskas pirmasis Vilniaus regione pradėjo taikyti endovaskulinį aneurizmų gydymą ir iki šios dienos yra sukaupęs didžiausią endovaskulinio aneurizmų gydymo patirtį Vilniaus regione. Gydytojas užsiima smegenų aneurizmų diagnostika, tinkamiausio gydymo būdo parinkimu, endovaskuliniu gydymu ir stebėjimu po gydymo. Nuolatos tobulina ir gilina žinias smegenų aneurizmų gydymo srityje, dalyvauja tarptautinėse ir respublikinėse konferencijose bei seminaruose.

Gydytojas taip pat užsiima ir ūmaus išeminio insulto endovaskuliniu gydymu, atlieka perkraujagyslinio trombo pašalinimo operacijas. Aktyviai dalyvauja kuriant pagalbos planavimą pacientams, susirgusiems ūmiu išeminiu insultu Vilniaus regione. Taip pat kartu su gydytojais ginekologais aktyviai dalyvauja gimdos miomų gydyme, domisi šios srities naujovėmis bei atlieka gimdos miomų embolizacijas.

Jei nežinote, ar turite smegenų aneurizmą

Sužinokite, ar nepriklausote rizikos grupei ir ar jums nereikia atlikti diagnostinių sveikatos  tyrimų.

Plačiau

Jei jums aptikta smegenų aneurizma

Sužinokite, kaip elgtis, jei tyrimų metu jūsų smegenyse aptikta aneurizma.

Plačiau

Jei nežinote, ar turite smegenų aneurizmą

Sužinokite, ar nepriklausote rizikos grupei ir ar jums nereikia atlikti diagnostinių sveikatos  tyrimų.

Plačiau

Jei jums aptikta smegenų aneurizma

Sužinokite, kaip elgtis, jei tyrimų metu jūsų smegenyse aptikta aneurizma.

Plačiau

Jei smegenų aneurizma plyšo

Susipažinkite su plyšusios smegenų aneurizmos simptomais ir ką daryti jai plyšus.

Plačiau

Norite pasikonsultuoti dėl jūsų turimos rizikos?

Jei turite klausimų dėl smegenų aneurizmos ar norite užsiregistruoti konsultacijai, užklausos formoje parašykite mums apie savo situaciją ir rūpimą klausimą.

Susisiekti
04-01