Jei jums aptikta smegenų aneurizma

01-01

Simptominės aneurizmos – reaguokite nedelsdami

Smegenų aneurizmos dažniausiai nėra juntamos, tačiau dalis aneurizmų gali apie save įspėti tam tikrais simptomais. Šios simptominės aneurizmos yra neplyšusios, tačiau dėl savo dydžio, padėties galvos smegenyse arba struktūros spaudžia smegenų dalis ar nervus ir taip sutrikdo jų funkciją.

Jeigu pastebite kažkuriuos iš žemiau išvardintų simptomų, kuo greičiau kreipkitės į specialistus. Aneurizmos, kurios signalizuoja apie save aiškiai juntamais simptomais, turi net 4 kartus didesnę tikimybę plyšti.

Žemiau išvardinti simptomai dažniausiai (bet ne visada) atsiranda lydimi lengvo galvos skausmo ir yra nepraeinantys:

  • vienos pusės voko nukritimas;
  • vienos veido pusės skausmas;
  • vienos pusės vyzdžio išsiplėtimas;
  • dvejinimasis akyse.

Netipiškas galvos skausmas taip pat gali būti juntamas smegenų aneurizmos simptomas. Jei jums staiga pradeda labai stipriai skaudėti galvą srityje už akies arba atsiranda stiprus, miegoti neleidžiantis skausmas sprando, kaklo srityje ir šio skausmo negalite numalšinti vaistais, kuo skubiau kreipkitės į specialistus.

Rizika turimai aneurizmai augti ir plyšti

Jei tyrimo metu paaiškėjo, kad jūsų smegenyse yra aneurizma, turite stebėti riziką aneurizmai augti ir plyšti. Tikimybė, kad jūsų turima smegenų aneurizma plyš, siekia apie 1,5 procento. Kiek tikslesnį rizikos įvertinimą galite gauti užpildę trumpą klausimyną apačioje.

Kiekvienas aneurizmos atvejis yra labai individualus ir rizika priklauso nuo skirtingų veiksnių visumos, dėl to kilus klausimams rekomenduojame pasitarti su specialistais.

Rizikos veiksnys

Paaiškinimas

Amžius

Kuo jaunesniame amžiuje aptinkamos aneurizmos, tuo didesnę tikimybę per likusią žmogaus gyvenimo trukmę užaugti ir tapti pavojingomis jos turi. Iki 30 metų amžiaus aneurizmų aptikimo tikimybė maža, bet jei jūs esate jaunesnis nei 35 m. ir jums aptikta aneurizma, didelė tikimybė, kad laikui einant ji augs ir plyš. Kuo jaunesnis žmogaus amžius, tuo jo turimos aneurizmos augimo greitis didesnis ir tuo daugiau laiko augti ir plyšti ji turi. Dažniausiai aneurizmos plyšta žmonėms, įžengusiems į penktą-šeštą dešimtį.

Lytis

Aneurizmų augimo ir plyšimo rizika didesnė moterims.

Hipertenzija

Aukštas kraujo spaudimas didina riziką turimai smegenų aneurizmai augti ir plyšti.

Alkoholio vartojimas

Alkoholio vartojimas didina kraujo spaudimą, taigi didina ir riziką turimai smegenų aneurizmai didėti bei plyšti.

Rūkymas

Jei jums aptikta smegenų aneurizma ir jūs rūkote, rizika, kad ji gali augti ir plyšti, padidėja.

Paveldimumas

Paveldimumas gali turėti įtakos ir tam, kaip sparčiai didėja turima smegenų aneurizma, ir jos plyšimo rizikai. Jei jūsų šeimos nariams buvo diagnozuota arba plyšo aneurizma, aptarkite tai su konsultuojančiu specialistu tam, kad tiksliau įvertintumėte aneurizmos augimo ir plyšimo riziką.

Artimųjų tarpe buvę pakraujavimų smegenyse

Jei jūsų artimiesiems į smegenis buvo išsiliejęs kraujas ir tai nutiko ne dėl patirtos traumos, rizika, kad jūsų smegenyse esanti aneurizma plyš, didėja.

Jums buvę netrauminiai pakraujavimai smegenyse

Jei jums patiems į smegenis buvo išsiliejęs kraujas ir tai nutiko ne dėl patirtos traumos, rizika, kad jūsų smegenyse esanti aneurizma plyš, didėja.

Buvęs išeminis mikroinsultas

Jei jums yra buvęs praeinantis smegenų išeminis priepuolis (PSIP arba dar kitaip – mikroinsultas, t. y. būklė, kai dėl užsikimšusios labai smulkios smegenų kraujagyslės laikinai, iki 6 valandų, sutrinka vienos kūno pusės judesiai ir jutimai), tikėtina, kad jūsų turima aneurizma pasižymi didesne rizika augti ir plyšti.

Smegenų aneurizmos lokalizacija

Aneurizmos sparčiau auga ir tris kartus dažniau plyšta tuomet, kai jos yra užpakalinės cirkuliacijos dalyje. Jei nežinote, kurioje cirkuliacijoje yra jūsų aneurizma, paklauskite jus gydančio specialisto arba kreipkitės į mus kartu pateikdami ir savo smegenų magnetinio rezonanso tyrimo duomenis.

Daugybinės aneurizmos

Dvi ir daugiau aneurizmų turi 15-20 proc. žmonių, turinčių aneurizmas smegenyse. Tokiu atveju esamų aneurizmų augimo ir plyšimo rizika yra smarkiai didesnė nei turint vieną smegenų aneurizmą.

Aneurizmos dydis

Kuo didesnė smegenų aneurizma, tuo sparčiau ji auga ir plyšta. Aneurizmos, kurios yra iki 2 mm dydžio, per ateinančius penkeris metus paprastai neplyšta, taip pat žema rizika pasižymi tos aneurizmos, kurių dydis siekia 3-5 mm. Vis dėlto tai nereiškia, kad tokios aneurizmos neplyšta – jas reiktų stebėti ir riziką vertinti tariantis su specialistais.

Daugiau apie aneurizmų dydį

Aneurizmos forma

Jei aneurizma turi dukterinį maišą arba yra netaisyklingos formos, tikimybė, kad ji sparčiau augs ir plyš, didėja.

Taip pat greičiau auga ir dažniau plyšta aneurizmos, kurios turi siaurą kaklą arba turi iš maišo išeinančias šonines šakas, maitinančias kitas smegenų dalis.

Daugiau apie aneurizmų formas

Augimo greitis

Smegenų aneurizmos augimo greitis skaičiuojamas atliekant pakartotinius tyrimus. Įprastai aneurizmos auga po 1 mm per metus. Jei augimo greitis didesnis, plyšimo rizika didėja. Skaičiavimų rezultatai rodo, kad augančios aneurizmos pasižymi 12 kartų didesne rizika plyšti nei tos, kurios neauga.

Genetinės ligos

Žmonės, turintys aortos koaktaciją, fibromuskulinę displaziją ar sergantys inkstų policistoze, pasižymi didesne rizika aneurizmai plyšti.

Jei norite tiksliau įvertinti turimos aneurizmos augimo ir plyšimo riziką, parašykite mums ir užsiregistruokite į konsultaciją.

Smegenų aneurizmos stebėjimas

Stebėjimas

Neplyšusioms mažoms aneurizmoms, nesukeliančioms jokių simptomų, paprastai nėra taikomas aktyvus gydymo būdas. Jos yra stebimos: kas keletą metų žmogui atliekama galvos smegenų magnetinio rezonanso tomografija ir žiūrima, ar aneurizma nedidėja.

Tuo pačiu pacientas turi pakoreguoti ir savo gyvenimo būdą: nerūkyti, kontroliuoti arterinį kraujo spaudimą. Stebėjimas taikomas tol, kol aneurizma neauga, išlieka tos pačios formos ir nesukelia papildomų simptomų.

Naudos ir žalos santykio įvertinimas

Sprendžiant dėl smegenų aneurizmos gydymo, svarbu įvertinti, kiek naudos ir kiek žalos gali atnešti smegenų aneurizmos operacija. Tais atvejais, kai tikėtina, jog gydymo rizika bus didesnė už tą, kuri kyla aneurizmos negydant, gydymą siūloma atidėti vėlesniam laikui arba aneurizmos išvis negydyti.

Stebėjimas yra naudingesnis nei gydymas tokiais atvejais:

  • kai smegenų aneurizma yra labai maža ir rizika jai plyšti taip pat labai maža. Tokiu atveju gydymo sukeliama rizika yra didesnė nei stebėjimo. Jei aneurizmą turintis asmuo yra jauno amžiaus, tikėtina, kad aneurizma ateityje didės, dėl to jos gydymą reiktų atidėti;
  • kai smegenų aneurizmą turi vyresnio amžiaus žmogus, kurio tikėtina gyvenimo trukmė yra trumpesnė, o operacijos rizika didesnė dėl jo turimų gretutinių susirgimų.

Bet kokiu atveju sprendimą dėl gydymo reikia priimti pasikonsultavus su specialistais ir gavus visą reikiamą informaciją apie abu gydymo būdus: smegenų aneurizmos klipsavimą ir embolizaciją.

Įsivertinkite savo riziką

Ar sergate hipertenzija?
Jūsų amžius
Aneurizmos dydis
Ar anksčiau jums buvo plyšusi aneurizma?
Kurioje smegenų vietoje yra aneurizma?*
Skaičiuoti rezultatą

Rizika, kad turite aneurizma gali plyšti per ateinančius 5 metus -

PHASES rizikos balas n Prognozuojama 5 metų rizika aneurizmai plyšti pagal PHASES balą
≤2 -- --
≤2 -- --
≤2 -- --
≤2 -- --
≤2 -- --
≤2 -- --
≤2 -- --
≤2 -- --
≤2 -- --
≤2 -- --
≤2 -- --
Aneurizmos plyšimo tikimybė %
PHASES rizikos balas
≤2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
≥12
2
4
6
8
10
12
14
16
18
20

Šis įrankis nėra diagnostinis, tad tikslų jūsų sveikatos būklės įvertinimą, atlikęs išsamią visų veiksnių analizę, gali pateikti tik gydytojas. Pateiktas rizikos intervalas negali būti laikomas tiksliu, nes vertinama tik dalis aneurizmos plyšimui įtaką darančių veiksnių. Plyšimo riziką gali didinti ir kiti veiksniai, pvz., moteriška lytis, žalingi įpročiai, paveldimumas, šeimos tarpe buvę netrauminiai pakraujavimai smegenyse, buvęs išeminis mikroinsultas, aneurizmos forma, augimo greitis, daugybinės aneurizmos, genetinės ligos ir kt.

Registruotis konsultacijai.

Kiekvienas aneurizmos atvejis yra labai individualus ir rizika priklauso nuo skirtingų veiksnių visumos, tad bet kokiu atveju kilus klausimams rekomenduojama pasitarti su specialistais. Jei norite gauti tikslesnę konsultaciją dėl turimos aneurizmos, kreipkitės į mus.

Aneurizmos plyšimo rizika buvo paskaičiuota remiantis PHASE skale*. Originalioje skalėje taip pat įtrauktas klausimas ir apie tautybę, nes tai gali turėti įtakos aneurizmos plyšimo rizikai.

*Greving JP, Wermer MJH, Brown RD Jr, Morita A, Juvela S, Yonekura M, Ishibashi T, Torner JC, Nakayama T, Rinkel GJE, Algra A. Development of the PHASES score for prediction of risk of rupture of intracranial aneurysms: a pooled analysis of six prospective cohort studies. Lancet Neurology 2014, 13(1): 59-66

02-01

Jei nežinote, ar turite smegenų aneurizmą

Sužinokite, ar nepriklausote rizikos grupei ir ar jums nereikia atlikti diagnostinių sveikatos  tyrimų.

Plačiau

Jei smegenų aneurizma plyšo

Susipažinkite su plyšusios smegenų aneurizmos simptomais ir ką daryti jai plyšus.

Plačiau

Jei nežinote, ar turite smegenų aneurizmą

Sužinokite, ar nepriklausote rizikos grupei ir ar jums nereikia atlikti diagnostinių sveikatos  tyrimų.

Plačiau

Jei smegenų aneurizma plyšo

Susipažinkite su plyšusios smegenų aneurizmos simptomais ir ką daryti jai plyšus.

Plačiau

Norite pasikonsultuoti dėl jūsų turimos rizikos?

Jei turite klausimų dėl smegenų aneurizmos ar norite užsiregistruoti konsultacijai, užklausos formoje parašykite mums apie savo situaciją ir rūpimą klausimą.

Susisiekti
04-01

Gaukite naujienas el. paštu

Prenumeruokite ir gaukite naujienas el. paštu. Mūsų naujienlaiškiai siunčiami ne dažnai, tačiau informacija gali būti Jums svarbi.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!