VšĮ „Smegenų aneurizmos fondas“ vadovė

Apklausa: kas antras lietuvis nieko nežino apie grėsmingą ligą – smegenų aneurizmą

Straipsnis 15min.lt

1 iš 20 gyventojų Lietuvoje serga smegenų aneurizma – klastinga liga, apie save neišduodančia jokiais simptomais, ir vieną dieną galinčia pasibaigti mirtimi arba neįgalumu. Vis dėl to didelė šalis mūsų šalies gyventojų net nenutuokia, kad tokia liga egzistuoja. Tai parodė šią vasarą tyrimų bendrovės „Spinter Research“ atlikta reprezentatyvi visuomenės apklausa. Net 54 proc. lietuvių nurodė nieko nežinantys apie šią ligą.

Net ir žinantys žino nepakankamai

„Smegenų aneurizma yra tyli ir mirtinai grėsminga liga. Tad tik išmanymas to, kokie yra šios ligos rizikos veiksniai, tyrimo metodai ir galimi gydymo būdai, gali paskatinti ligos ankstyvąją diagnostiką bei apsaugoti nuo tragiškų padarinių. Juk staiga plyšus smegenų aneurizmai ir kraujui išsiliejus į smegenis, apie pusė žmonių miršta iškart, o didžioji dauguma išgyvenusių lieka neįgalūs visam gyvenimui. Visuomenės švietimas šiuo atveju yra gyvybiškai svarbus“, – sako visuomenės apklausą inicijavusios ne pelno siekiančios organizacijos „Smegenų aneurizmos fondas“ vadovė Arūnė Simanavičienė.

Apklausos duomenys atskleidė, kad Lietuvoje žinių apie šią ligą labai trūksta. Net ir tie apklaustieji, kurie nurodė žinantys apie smegenų aneurizmą, turėjo klaidingų įsitikinimų apie jos grėsmes, tyrimo ir gydymo būdus. Iš žinančių apie smegenų aneurizmą tik 3 iš 5 (60 proc.) nurodė suprantantys apie abi pagrindines šios ligos grėsmes: simptomų nebuvimą ir mirtį arba neįgalumą aneurizmai plyšus. Taip pat tik 38 proc. žinančių apie smegenų aneurizmą teisingai nurodė, kad ją galima aptikti atlikus magnetinį rezonansą.

Visuomenės apklausa parodė, kad dar mažiau žmonių išmano apie šios ligos gydymo būdus. Iš žinančių apie smegenų aneurizmas tik kiek daugiau nei kas trečias (36 proc.) galėjo nurodyti, kad ji gydoma atliekant neurochirurginę operaciją arba embolizaciją. 4 proc. buvo klaidingai įsitikinę, kad ji gydoma vaistais, o trečdalis (33 proc.) nurodė nežinantys, kaip ji gydoma.

Jei papuolate į rizikos grupę, tikrinkitės

Liūdnas faktas ir tas, kad vos 3 proc. apklaustųjų nurodė bent kartą tyręsi dėl smegenų aneurizmos, kai ligos paplitimas mūsų šalyje siekia iki 5 procentų.

Skaityti visą straipsnį

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy